Žohari

Žohari svojim prisustvom, izgledom, i mirisom izazivaju gađenje i odbojnost. Njihova sposobnost da noću nesmetano izlaze iz pukotina, šupljina, i kanalizacijskih otvora te šeću po kupaonicama i kuhinjama dodatno doprinosi osjećaju nelagode i odbojnosti kod ljudi.

Karakteristike žohara

Žohari često ulaze u kuće i stanove putem kanalizacijskih i toplinskih cijevi, te tijekom selidbi i vanjskih kontakata. Oni preferiraju vlažna i topla mjesta, što ih posebno privlači u zimskim mjesecima. Hrana je također važan faktor; bez obzira na čistoću doma, uvijek će se naći mrvice na podu koje ih privlače.

Obično žive i polažu jajašca u mračnim, vlažnim i toplim mjestima unutar doma, kao što su zidovi, ispod lavaboa, kuhinjskih elemenata, pa čak i iza okvira slika. Žohari se brzo razmnožavaju i mogu se proširiti na susjedne prostore u potrazi za novim mjestima za razmnožavanje i hranom. Prenose različite zarazne bolesti i mogu izazvati alergijske reakcije kod osjetljivih osoba i djece.

Muški i ženski žohari se razlikuju po nekoliko karakteristika:

  • Veličina - Ženke su obično veće i krupnije od mužjaka

  • Krila - Mužjaci imaju duža krila koja često prelaze dužinu tijela, dok ženke imaju kraća krila koja jedva prekrivaju abdomen.

  • Zadak - Kod ženki je zadak širi i zaobljeniji, dok je kod mužjaka uži i duži.

Vrste žohara

Smeđi žohar (Blatella germanica)

IZGLED: Dužine 10-16 mm, svjetlosmeđe do žućkaste boje – ličinka tamnija

RAZMNOŽAVANJE: Jedna ženka može položiti 36 do 44 jaja odjednom, iz jaja se razvijaju ličinke kojima je za razvoj u odraslu jedinku potrebno 1-2 mjeseca pri temperature od 30 °C. Godišnji biotički potencijal ženke iznosi 35 300 jedinki.

NAVIKE I ŽIVOTNI PROSTOR: Smeđi žohar je mali insekt koji ima krila, ali ne leti često, izvrstan je penjač. Mjesto obitavanja su vlažna i topla mjesta: kuhinje, pekare, restorani, hoteli, brodovi, stanovi. Mogu se pronaći u armaturI parketa, ispod oštećenih pločica, u različitim pukotinama, ležištima prekidača, kućištima mjerila, razvodnim sklopkama, armature rasvjetnih tijela itd. Noćni su insekti koji su najaktivniji od 20,00h do 08,00h. Ukoliko su vidljivi danju, znači da je jačina infestacije visoka, odnosno životni prostor im je skučen te u potrazi za hranom izlaze na dnevno svjetlo.

Crni žohar (Blatta orientalis)

IZGLED: Dužine 20-32 mm, sjajno tamnosmeđe do crne boje

RAZMNOŽAVANJE: Ženka polaže jajni omot sa 16 jaja (na topla i vlažna mjesta), iz kojeg se za 60 dana izlegnu ličinke. Za potpuni razvoj u odrasle ličinke potrebno je 4-6 mjeseci. Biotički potencijal ženke je 200 jedinki godišnje.

NAVIKE I ŽIVOTNI PROSTOR: Crni žohar najčešće obitava u tamnim i vlažnim staništima kao što su podrumi, skladišta, kanalizacijski sustav. Kreću se iz kanalizacijskih sustava u nastambe. Crni žohari su noćne životinje i najaktivnije su tijekom noći od 19,00h do 07,00h.