Metode deratizacije:

Deratizacija se provodi u različitim sredinama, uključujući domove, poslovne objekte, skladišta, farme i javne prostore. Učinkovita deratizacija zahtijeva kombinaciju različitih metoda i kontinuirano praćenje kako bi se osigurala dugotrajna kontrola populacije glodavaca.

Mehaničke metode:

Zamke: Korištenje različitih vrsta zamki za hvatanje glodavaca, kao što su klopke, ljepljive zamke i kavezi. Zamke su učinkovite za manji broj glodavaca.

Kemijske metode:

Rodenticidi: Otrovne supstance specifične za glodavce, često postavljene u mamcima. Rodenticidi mogu biti antikoagulantni (koji sprječavaju zgrušavanje krvi) ili akutni otrovi.

Najbolji rezultati u deratizaciji postižu se kombiniranjem nekoliko različitih metoda, uz stalno praćenje i prilagođavanje strategije ovisno o situaciji. Integrirani pristup uključuje preventivne mjere, mehaničke zamke te kemijske rodenticide kako bi se osigurala dugoročna kontrola populacije glodavaca.

Kako se riješiti glodavaca?

Štakori mogu prenijeti niz ozbiljnih bolesti koje mogu ugroziti ljudsko zdravlje. Neke od najčešćih bolesti koje štakori prenose uključuju: Leptospiroza, Salmoneloza, Hantavirus, Bubonska kuga, Lymphocytic choriomeningitis virus (LCMV), Rickettsialne bolesti, tularemija. Kontrola i suzbijanje populacije štakora ključni su za sprječavanje širenja ovih bolesti i zaštitu ljudskog zdravlja. S druge strane, osim gore navedenih bolesti, miševi prenose i plinsku gangrenu te „rat-bite“ groznicu. Kontrola miševa i njihovo uklanjanje iz blizine ljudskih naselja ključni su za prevenciju ovih bolesti. Održavanje higijene, pravilno skladištenje hrane i korištenje zamki i rodenticida mogu pomoći u smanjenju rizika od zaraze.

Znakovi prisustva glodavaca:

  • Mišji izmet duž rubova prostora

  • Intenzivan miris mišjeg urina

  • Glodani dijelovi namještaja i površina

Deratizacija je ključna za efikasno i temeljito rješavanje problema glodavaca, uzimajući u obzir njihovu biologiju i reprodukciju. Naša tvrtka pruža vrhunske usluge deratizacije kako bi zaštitila vaš dom i poslovni prostor od štetnih glodavaca. S dugogodišnjim iskustvom i stručnim timom, jamčimo brzo i učinkovito rješenje za sve vaše probleme s glodavcima.

Načini provođenja deratizacije:

  • Korištenje deratizacijske meke (mamak i pšenica)

  • Postavljanje ljepljivih tunela i ploča

Crni štakor (Rattus rattus)

Crni štakor ulazi u nastanjene prostore u jesen i zimu, u potrazi za hranom, toplinom, zbog porasta podzemnih voda ili topljenja snijega u proljeće. Ulaze kroz kanalizaciju, WC školjku, otvore ili otvore koje sami proglođu, a ponekad i betonske temelje. Preventivno zatvaranje svih otvora i spuštanje daske za WC može spriječiti njihov ulazak. Dolaskom hladnijih dana, štakori se zavlače u štale, tavane, podrume i skladišta hrane u domaćinstvima. Njihov izmet je zašiljen na rubovima, veličine i oblika koštice masline.

Smeđi štakor (Rattus norvegicus)

Smeđi štakori su slični miševima i dožive oko 5 godina, a po prehrani su svejedi. Žive blizu ljudskih naselja, ili u njima, usred obilja hrane. Štakori mogu biti prenositelji nekoliko ljudskih parazita, što predstavlja higijenski problem, posebno u velikim gradovima gdje žive u kanalizacijama.

Kućni miš (Mus musculus)

Miševi (Mus) su rod glodavaca iz potporodice pravih miševa. Najpoznatija vrsta je domaći miš, ali ovaj rod obuhvaća još 37 vrsta. Miševi su noćne životinje ili su aktivniji u sumrak, no mogu se sresti i po danu, osobito ako ih ima mnogo na nekom području. U danu pojedu oko 10% svoje ukupne težine.

Glodavci